5 LÉPÉS A CSÚCSFORMÁÉRT, DIÉTA-FITTNESZ...

Öt lépés a nyári csúcsformáért

Aki áprilisban nem kezd el sürgősen testre szabott fogyókúrát keresni, az nem mond igazat. Nyárra mindenki szeretné a legjobb formáját hozni. Még nincs késő, hogy belevágjon az átalakulásba, ötlépéses programunkból merítsen ihletet bátran. Nem nehéz, nem irreális, szóval nem kellenek a kifogások!

Mi legyen a terv?

Egy jól kitalált és feszes menetrenddel káprázatos változást érhet el. Öt fontos célt határozzunk meg:
1.    Heti 1-1,5 kg fogyás
2.    Az étkezési szokások átalakítása, egészséges élelmiszerek beépítése
3.    Stresszkezelés és a nyári veszélyek megelőzése
4.    A test áthangolása a mozgásra
5.    Kényeztető kezelések a kitartásért

1. cél: Érjük el az optimális testsúlyt

Mivel az utóbbi években csak a július nevezhető nyaralásra alkalmas hónapnak, van bő három hónapunk arra, hogy leadjuk a télen felszedett kilókat. Reálisan ez 12-15 kilót jelent. Már ha ilyen sok a felesleg. Akinek kevesebb van, az nyilván hamarabb eléri a célját. A heti egy kiló fogyás betartása nem igényel túl nagy erőfeszítést, de ez ne tegyen senkit könnyelművé. Itt az ideje megtanulni, hogy a lassabb tempó a záloga a tartós eredménynek. Szép marad a bőr is, nem leszünk feszültek a durva kalóriamegvonástól, és nem zsigereljük ki a szervezetünket.

Egy kis zsírmatek

A testünkben elraktározott 1 kg zsír leadásához annyi mozgást kell végezni, amennyi 9000 kalóriát éget el. Nem kevés, ez jól látható, de nem kell megrémülni.
Két dologra van szükség:
1. ha naponta 500 kalóriával kevesebbet viszünk be, mint amennyire szükség lenne,
2. és 500 kalóriát égető mozgást végzünk,
akkor 9 nap alatt tudunk eltüntetni 1 kg zsírt, ez havi 4 kilót jelent, ami teljesen reális.

Ehhez persze egyszer neki kell ülni, és ki kell számolni, átlagosan mennyi kalóriát fogyasztunk, illetve azt is, hogy életkorunknak és aktivitásunknak megfelelően mennyi energiára van szükségünk. Ezek a kalkulátorok megtalálhatók a neten, pillanatok alatt tisztán fogunk látni, és kiderül, hogy jóval több kalóriát fogyasztunk el, mint amennyit gondolunk. 

Ha egy picit intenzívebb tempót diktálnánk, és 7 nap alatt szeretnénk eltüntetni legalább egy kiló zsírt, annyiban módosul a számolás, hogy naponta 700 kalóriával kell csökkenteni a bevitelt, és 700 kalóriát kell elégetni mozgással, de ez már legalább egy óra kardio mozgást jelent.

Fogyni vagy satnyulni?

Ha mozgás nélkül akarunk fogyni, akkor nem a felhalmozott zsírt fogja elégetni a szervezet, hanem az izmokat építi le, ami nem más, mint a szervezetünk lerombolása, elsatnyulás, aminek hosszú távon komoly következményei lesznek.

500 kalória megspórolása

Lássuk csak, miként lehet 500 kalóriával kevesebbet fogyasztani, azaz mennyi is 500 kalória:
  • 20 dkg fehér kenyér
  • 1 db kakaós csiga
  • 2 db vajas pogácsa
  • 2 ek. majonéz
  • kb. 2 ek. olaj
  • 15 dkg zsíros sajt
  • 10 dkg csoki
  • 1 doboz rostos gyümölcslé
  • fél pizza
  • 15 dkg száraztészta
  • 10 dkg dió
  • 10 dkg mandula
  • 8 dkg mogyoró
A többség szokott enni ezekből az élelmiszerekből, szinte naponta. Ha csak ezeket elhagyjuk, illetve egészséges alternatívára cseréljük, megspóroltjuk az 500 kalóriát. Ha szép fokozatosan átállunk a zöldség-hús-gyümölcs és maximum két darab korpás zsemle étrendre, akkor nagyon komoly eredményeket érhetünk el.

2. cél: Egészséges táplálkozás

Az egyik legjobb módja, hogy csökkentsük az elfogyasztott kalóriák mennyiségét, ha táplálkozásunk nagy részét szezonális friss élelmiszerek teszik ki: gyümölcsök és zöldségek. Ezek tavasszal és kora nyáron már elérhetők és megfizethetők. A helyi termékeknek az íze is egyre jobb, és több tápanyagot tartalmaznak, mint a csomagolt vagy feldolgozott élelmiszerek. A legnagyobb küzdelem nyilván a cukorral lesz, aki megszokta az édes életet, jó ideig szenvedni fog. Ha ellenállhatatlan vágyat érez az édesség iránt, akkor engedjen meg egy kis luxust, vegyen epret, áfonyát vagy málnát, és azzal csillapítsa.


3. cél: Egészség és felszabadúltság

A nyári wellness nem csak arról szól, hogy jól nézünk ki a fürdőruhában. Használjuk ki a jó időt, legyünk minél többet a szabadban, lehetőleg aktívan, próbáljunk ki új sportokat, nevezzünk be életünk kalandjára, mondjuk egy rafting túrára vagy egy szolidabb hegymászásra sátorozással. Tanuljunk meg új sportokat, teniszt, szörfözést, kajakozást. Ha képesek vagyunk kilépni a komfortzónánkból és belevágni valami újba, nemcsak emlékezetes élményeket szerzünk, hanem az önbizalmunk is nő a sikerélménytől, illetve az önértékelésünk is javul, ami további hasznunkra lehet, hiszen ha egyszer mertünk újítani, merünk majd máskor is
forrás: diéta-fitnesz lap